CZ   |  EN   |  DE  
Přihlásit
Hudba jako pohyb  »  Články  »  Nové skladby

Nové skladby

Vážení uživatelé,

v audioknihovně přibyly dvě nové skladby - Valse triste z alba Karungi S. Siega a Siciliano z koncertu F dur pro zobcovou flétnu a smyčce G. Sammartiniho (obě do prvního oddílu kapitoly 8).

Valse triste je snadný kousek v 3/8 taktu, kde se b´´ vyskytuje jedenkrát až v samotném závěru. Od ostatních skladeb v albu se liší tím, že neobsahuje rozsáhlé klavírní mezihry, je výrazně kratší a jeho poetika se pohybuje mimo "africké" konotace sbírky.

Sammartiniho Siciliano jsem připravil jako cvičební nahrávku pro moji žačku Simonu, která bude skladbu po novém roce hrát s Komorním orchestrem města Blanska na novoročním koncertě. Cembalo samotné nemůže nahradit atmosféru zvuku celého orchestru, přesto jsem se snažil doprovod z moderní edice oživit arpeggii o proměnlivé energii a příležitostným rytmizováním vypracované pravé ruky doprovodu (k tématu více v kapitole 10 metodiky). V závěru je ponechán prostor pro případnou kadenci - tempo se na příslušný takt výrazně zklidní, k synchronizaci je možné využít odtahy cembala na poslední osmině obou akordů.

K.O.

Publikováno: 15.12.2022