CZ   |  EN   |  DE  
Přihlásit
Hudba jako pohyb  »  Články  »  Frans Geysen

Frans Geysen

Vážení uživatelé,

v audioknihovně (kap. 8, oddíl 1) přibyl doprovod ke skladbě Erste Begegnung slavného holandského skladatele Franse Geysena (nar. 29. 7. 1936).

F. Geysen je autorem řady skladeb ve stylech serialismu či minimalismu, jež napsal jak pro nástroje různého obsazení, tak pro sbory či zpěv sólo. Pro hráče      na zobcové flétny složil cca 20 kompozic ansámblových - např. 15 Duette, Das große Quartettbuch, Leben aus Nebel (Mieroprint) či ikonickou Periferisch - Diagonal - Concentrisch (Schott), stejně jako několik kusů sólových.

Erste Begegnung uvádí žáky do zvláštní a podmanivé atmosféry Geysenových skladeb. Ačkoliv není snadné k podstatě Geysenovy hudby proniknout, rozhodně stojí za to pokusit se v jeho matematicky vystavěných sekvencích hledat smysl či nacházet ve výuce příhodné metafory. První setkání je určeno pro tenorovou zobcovou flétnu, jejíž poloha a témbr poskytnou komplexnější obraz autorova záměru, nicméně jistě je možné pokusit se s některými z odvážnějších žáků nastudovat tento kus i na flétnu sopránovou. První setkání neklade přehnané nároky na techniku hry, po rytmické stránce však rozhodně není nezajímavé...

K.O.

 

Publikováno: 25.02.2023